Maják – platforma pro rozvoj, z.s. vznikl 5. října 2021, ale jako doprovodná organizace pro pěstouny jsme začali fungovat 1. ledna 2022. Naší hlavní činností je doprovázení pěstounských rodin, ale také se věnujeme různým propagačním aktivitám v oblasti náhradní rodinné péče.

Jaké služby poskytujeme

  • Doprovázení pěstounů
  • Vzdělávání pěstounů (i s pěstouny, kteří mají uzavřenou dohodu s jinou doprovodnou organizací)
  • Hlídání dětí v NRP
  • Asistence při kontaktu s biologickou rodinou
  • Zajištění odborné pomoci

Náš tým

Lucie Nováková

Po studiu sociální práce jsem pracovala 14 let v ústecké rodinné poradně, kde jsem se v rámci činností zaměřovala také na práci s náhradními rodinami a na preventivní a osvětové programy pro děti a mládež. Od roku 2014 jsem začala vykonávat profesi klíčové pracovnice v rámci činnosti doprovázení pěstounů. Práce s pěstouny mě baví, zajímá a rozhodně nikdy nenudí. Někdy to dokáže být dokonce i pěkný adrenalin. Ale stojí to za to…co je víc než nabídnout svoje „hnízdo“ opuštěnému ptáčeti?

Když potřebuji vypnout, jsem ráda se svojí rodinou a kamarády. Tancuji, chodím po horách a čtu.

Hana Hokrová

Jsem sociální pracovnice. Pracovala jsem v dětském domově, v azylovém domě a s lidmi se zdravotním postižením. Pěstounské rodiny doprovázím již čtvrtým rokem. Nejprve jsem měla pouze přechodné pěstouny, později jsem začala doprovázet i dlouhodobé a příbuzenské pěstouny. Díky svému zaměstnání jsem poznala svět lidí, kteří na sebe vzali nelehké břímě dávání lásky a péče dětem, kterým ji nemohli nebo nechtěli dát vlastní rodiče. Pěstouni jsou mi inspirací, učím se od nich, vážím si jich a obdivuji je.

Mám velkou rodinu a spoustu fajn přátel, a jim všem věnuji většinu svého volného času.  Pokud tedy neležím s knihou, nejsem na nějaké kulturní akci nebo se neprocházím přírodou.

Alexandra Tichánková

Mé první setkání s problematikou náhradní rodinné péče bylo ryze osobní, v roce 2010 jsme se s manželem stali zprostředkovanými pěstouny tehdy desetileté slečny. V roce 2013 jsem začala pracovat jako klíčová pracovnice v doprovázení pěstounů a v této službě pracuji dodnes. Na začátku mé aktivní práce s pěstouny jsem si nejprve doplnila vzdělání prostřednictvím akreditovaných kurzů zaměřených na práci v oblasti NRP, později jsem vystudovala sociální práci na vyšší odborné škole. Při své práci často čerpám ze zkušeností, které jsem získala díky svému vlastnímu pěstounství.

Miluji svou rodinu a setkávání s přáteli, svůj volný čas nejraději trávím aktivně. Dovolenou nejčastěji trávím na horách – v létě po nich chodím a v zimě lyžuju. Také mám ráda hudbu, chodím na koncerty a do divadla, ale miluji také dobré jídlo. Proto se občas stane, že úplně „vypnu“ a užívám si pohodový život „kavárenského povaleče“ 😉